Pelhřimov není jen město rekordů. Centrem s přilehlými uličkami nabízí mnoho malebných domů, zámek a kostely. Na své si přijdou i děti v muzeu strašidel.
Historie města sahá do 12. století. Město bylo ve vlastnictví pražských biskupů – tradice považuje za zakladatele města biskupa Pelhřima (latinsky Pelegrina).
Město se od poloviny 14. století velmi rychle rozvíjelo, hlavně v soukenictví, plátenictví, tkalcovství a perníkářství. Měšťanské domy, opevnění a brány vznikly za dob Mikuláše Trčky z Lípy a zámek potom za rodu Říčanských z Říčan. Tehdy už královské město poznamenala třicetiletá vojska i požáry.
Na Masarykově náměstí v Pelhřimově se nachází renesanční a barokní domy s podloubím, uprostřed stojí empírová kašna se sochou sv. Jakuba. Stojí tu také kostel sv. Bartoloměje nebo socha sv. Jana Nepomuckého. Mezi známé dominanty patří také Dolní (Jihlavská) brána, kterou postavili v 16. století. Je to pětipatrová hranolovitá stavba, kde dnes sídlí Muzeum rekordů a kuriozit. Ze stejného období pochází i Horní (Rynárecká) brána. Mezi nejhezčí domy patří Šrejnarovský dům na severní straně náměstí nebo Fárův dům v pozdně barokním slohu, který má kubistickou podobu.
Foto: Vladimír Kunc